Hello dear friends. I have a great one for you today. If you are like Bacon’s mom, she is always forgetting what side of her car has the gas tank. I’m going to show you today how you can tell without getting out of your car. It’s really easy. Look at your gas gauge. Do you see the little gas pump image? Whatever side the arrow is pointing at, that is the side of your gas tank. For example, in this picture the gas tank has the arrow to the left. The gas tank is on the left side. If the arrow was pointing to the right, the gas tank would be on the right side. Did you know that? Now you do!
Tag Archives: gas
Rocky’s Nut Brunch
Tank vs Albert
Mommy wanted to do a test between our two cars – Albert the Smart Car vs Tank the Equinox – to see which one is more fun to drive. I know – mom lives a full exciting life huh? Snorts. Okay so I’m breaking down the competition for you.
In this corner we have Tank. Tank is a 1996 Chevrolet Equinox. Tank weighs around 5,000 pounds give or take. Holds about 18 gallons of gas. Can seat five and has a cargo storage area in the back. Labeled as a SUV although it doesn’t really look or drive like one. Very comfortable for long trips. Nicknamed Tank because it withstands a beating and still comes out strong and ready to ride. And did we mention awesome for long trips – great seating and space.
In this corner we have Albert. Albert is a 2010 Smart Fortwo Passion Coupe. Albert weighs in between 1,500-1,800 pounds and can be driven either manually or stick. Albert only holds 8.7 gallons of gas but goes and goes and goes getting excellent gas mileage. Albert can only seat two – tops. Albert is gas efficient yes but smooth driving – not so much. You feel every bump in the road. Personally for one person – you get used to the ride and love it. The hub not so much. Long trips – it can be worrisome. Highways don’t bother you much but if it is windy, you will be fighting to keep the car in the lane. Great car to ride around town, back and forth to work or grocery trips. Remember all of those times your parents said playing Tetris wouldn’t pay off? Well in this car and grocery shopping, it does 🙂 Has a little cargo area in the back – just perfect for this little oinker or some groceries.
So there you go – the two contenders. Here’s the challenge. Mom will drive one car for each day. While driving the car, she will do the following:
- Wave at two cars that are similar in make and see what people do.
- Let two people in front of her at different times to see what people do.
- Go through a drive thru and pay for the breakfast behind her to see what people do.
This is a challenge to see what people do while she is driving each car. Why? Because mom swears that she is treated differently when driving the other car. And besides, mom is like this. She likes challenges. So, what do you think will happen? Look here for the blog to see the results.
Shopping Around the World
My friend Fozzie and I have scheduled a group posting today of Shopping Around the World. We thought it would be interesting to see the differences between different countries all over.Here are our prices for the following from our area – Georgia USA.
Items to price this month:
- Spring/Summer is quickly approaching my friends on this side of the world. On the other side of the world, Autumn/Winter is quickly approaching. That is if Mother Nature starts playing well with others 🙂 It was suggested to post what you pay during this time of year for the month for your heating and/or air conditioning. What temperature do you set your thermostat on? Discuss. Okay we keep it pretty cool here at the Hotel Thompson. Mom likes to hang meat sometimes so daddy has to keep her in check. Our monthly bill is a ‘flat rate’ bill. We pay the same thing every month for 12 months. Sometimes we use more watts than other months but it makes up the difference over the year. We pay right at $205.00 a month in electrical – heating/air conditioning. Our house is totally electric – no gas at all here… unless you count the gas that comes from this oinker – snorts and rolls with piggy laughter.
- Meat. Fajita beef. We buy a pound package for $4.99 at the market. It’s already cut in small slices. All you have to do is brown.
- Vegetable. Head of cabbage. When we are lucky, we can get this as cheap as $0.29 a pound. This week though we paid $0.49 a pound. An entire head cost us around $1.26 – awesome deal. Have you ever eaten the core of a cabbage? Mom highly recommends it. It has a bit of a spicy flavor and is awesome!
- Random Item. A can of peanuts. We buy the store brand for only $2.99 a can.
- Homemade Dish. See Below 🙂 This entire meal costs less than $5.00 for two people – and you have leftovers the next day for lunch!
A ‘go to’ dish here at the Hotel Thompson is our version of a Chinese dish. This is easy and takes less than 15 minutes to prepare. It’s a huge hit! We take the fajita beef and brown it in a skillet with a little bit of olive oil. While that is browning, we use two boxes of the Lo Mein noodles that you can buy in the store for $0.99 each. They come with the seasoning packs. You open the packs, fill them with water and microwave them according to the package. While the fajita beef is almost brown, add some chopped up cabbage and cook together. When the Lo Mein noodles are done, pour them into your mixture of fajita beef and cabbage, add the seasoning mix packets, stir together and cover. When the noodles have come together and the cabbage is soft but yet still has a crunch to it, top with peanuts and sesame seeds for taste. There you go – instant meal that will please and is so delicious. Remember to put a little back for lunch the next day. Warms up wonderful!
I hope you had fun my friends with this month’s edition of Shopping Around the World. Hope to see you shopping soon!
Shopping Around the World
My friend Fozzie and I have scheduled a group posting today of Shopping Around the World. We thought it would be interesting to see the differences between different countries all over.
Here are our prices for the following from our area – Georgia USA:
- Loaf of bread – $1.00 on sale or $1.99 if not on sale
- Gallon of milk – $3.09
- Dozen eggs – $1.79
- Gas per gallon – $3.61
- Movie ticket – $1.50 at the cheap theater or $9.50 at the luxury theater (my mom/dad haven’t decided if the ‘cheap tickets’ are worth it. Last time they went, they thought they were going to have to get the jaws of life to get them out of the seats made for children – snorts)
- At the movies, how much are the concessions? – $20.00 easy – Bucket of popcorn/2 drinks (at either place – the cheaper theatre or the luxury theater).
- McDonald’s cheeseburger – $1.00 for a plain one or $3.49 for the Big Mac
- Jar of peanut butter – Store brand $1.88 for small jar or name brand $4.99 or higher!
- A can of Fancy Feast cat food – $.69 each!
Are you surprised at any of the prices above? Do tell.
Shopping Around the World – Don’t Forget My Friends
My friend Fozzie and I were talking the other night about shopping prices from around the world and how different they are. Don’t forget to do your posting tomorrow, Wednesday, April 30, 2014. Post what you can – have fun!
It should be interesting to see the differences between different countries all over. Show your prices for the following:
- Loaf of bread
- Gallon of milk
- Dozen eggs
- Gas per gallon
- Movie ticket
- At the movies, how much are the concessions?
- McDonald’s cheeseburger
- Jar of peanut butter
- A can of Fancy Feast cat food
Come join the fun of Shopping Around the World – mark your calendars Wednesday, April 30, 2014.
And work with the list however you can. If you don’t have gallons, show what you do have. Have fun my friends and I’ll see you tomorrow!
My Friend Maxwell is ‘THE MAN’
My friend Maxwell is living large and is now “THE MAN”. This is one of his newest commercials. Me and mom saw it on television last night. We both looked at each other and starting snorting (mom snorts too – cool huh?) It was so funny! I hope you enjoy it as much as we did. I know when I grow up, I want to be as famous as Maxwell!