RSS

Shopping Around the World

30 Apr

My friend Fozzie and I have scheduled a group posting today of Shopping Around the World.   We thought it would be interesting to see the differences between different countries all over.

Here are our prices for the following from our area – Georgia USA:

  • Loaf of bread – $1.00 on sale or $1.99 if not on sale
  • Gallon of milk – $3.09
  • Dozen eggs – $1.79
  • Gas per gallon – $3.61
  • Movie ticket – $1.50 at the cheap theater or $9.50 at the luxury theater (my mom/dad haven’t decided if the ‘cheap tickets’ are worth it.  Last time they went, they thought they were going to have to get the jaws of life to get them out of the seats made for children – snorts)
  • At the movies, how much are the concessions? – $20.00 easy – Bucket of popcorn/2 drinks (at either place – the cheaper theatre or the luxury theater).
  • McDonald’s cheeseburger – $1.00 for a plain one or $3.49 for the Big Mac
  • Jar of peanut butter – Store brand $1.88 for small jar or name brand $4.99 or higher!
  • A can of Fancy Feast cat food – $.69 each!

Are you surprised at any of the prices above?  Do tell.

 
47 Comments

Posted by on 04/30/2014 in Bacon

 

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

47 responses to “Shopping Around the World

  1. jaspersdoggyworld

    04/30/2014 at 2:06 am

    Me and Nellie here. Mummy and sister went shopping and checking out prices for you today. Compared to the US of A, things are expensive around here.

    Loat of bread, budget $1,98, More expensive bread between $3.48 on special and $4.50
    3L of milk $5.44 for the expensive brand. $3.50 for the budget brand.
    1 dozen egges $$3.88
    Petrol for 91 unleaded $2.16.per litre
    Movie ticket for local movie, bear in mind the closest town is a small provinical town with a population of 43,100. Adult ticket $12.50 and $10 for a concession. Aunty paid $20 to go to the movies in Wellington (capital city) last week.
    McDonald cheese burger $2.50
    500g jar of peanut butter $2.98
    85g can of Fancy Feast cat food 98 cents

    From the two bestest maremmas in all the land (New Zealand)

     
    • PigLove

      04/30/2014 at 8:27 am

      WOW – that is very interesting my friends. Prices run such a difference all over. Thanks for participating today! XOXO – Bacon

       
  2. dezizworld

    04/30/2014 at 3:12 am

    OMC ow pwices wus lots highew den yous wus Bacon. Wees posted da pwices of da fings wees wuld buy on ow postee. yous will see it in da meownin’. Hav a Pawsum day!! 😀

    Luv and Hugs and Kitty Kisses ♥♥♥

    Dezi

     
    • PigLove

      04/30/2014 at 8:27 am

      Great! Can’t wait to see them my friend. Thanks for participating! XOXO – Bacon

       
      • dezizworld

        04/30/2014 at 11:10 am

        Suwe Bacon it wus gweat fun. Hav a Pawsum day!! 😀

        Luv and Hugs and Kitty Kisses ♥♥♥

        Dezi

         
  3. guineapigsqueak

    04/30/2014 at 4:29 am

    If our Mummy finds time to pop to the shops she promises she will give you your prices! 🙂
    The Pigs xx

     
    • PigLove

      04/30/2014 at 8:28 am

      Deal! XOXO – Bacon

       
  4. easyweimaraner

    04/30/2014 at 4:45 am

    Brother if they would sell a gallon of gaz for $ 3.61 here, the people would come with barrels and buckets hahahaha. I had no clue that Nellie and Jasper have crazy gaz prices too :o)

     
    • PigLove

      04/30/2014 at 8:30 am

      Yes! Isn’t it such a wide array of prices? And gas – snorts. Mommy fills up Albert once a month for $25.00 – PLOL (piggy laughing out loud). XOXO – Bacon

       
  5. Reilly & Denny

    04/30/2014 at 5:58 am

    our shopping list was a lot more expensive…..sigh

     
    • PigLove

      04/30/2014 at 8:36 am

      Oh no. Off to look. Thanks for participating my friend! XOXO – Bacon

       
  6. Molly The Wally

    04/30/2014 at 6:23 am

    Wow your fuel is cheap. Wish we could see these all stacked up together. Such a cool idea. Have a wonderful Wednesday.
    Best wishes Molly

     
    • PigLove

      04/30/2014 at 8:39 am

      Thanks my friend. It’s so neat to see prices from all over the world. Such a big difference! XOXO – Bacon

       
  7. Genevieve Petrillo

    04/30/2014 at 6:43 am

    Numbers mix me up, but overall, Georgia has lower prices than NJ. Plus I love peanut butter. And I think I would also love a burger if I ever had one in my entire life!

    Love and licks and I want a burger,
    Cupcake

     
    • PigLove

      04/30/2014 at 8:42 am

      You’ve never had a burger Cupcake? Really? They have these things here call Krystals. Licks piggy lips. They are so delicious – little hamburgers. Me and daddy LOVE them. Do you get that – LOVE, LOVE, LOVE THEM. I wonder if I can talk mommy into getting some tonight? Happy hump day! XOXO – Bacon

       
  8. fozziemum

    04/30/2014 at 8:26 am

    Boy Bacon..the movies seem cheaper than ours and like Easy your eggs are way cheaper..petrol is cheaper….boy think I may be on the next flight my friend..i ran out of time today but got my post up….could have been a bit more inclusive but boy oh boy this little old lady needs to get her act together 🙂 hugs fozziemum xxx

     
    • PigLove

      04/30/2014 at 8:42 am

      Snorts – come on my friend. My room is *always* open for you 🙂 XOXO – Bacon
      off to see your posting now…

       
      • fozziemum

        04/30/2014 at 9:44 am

        Hahaahahah excellent…stock up on eggs bwahhaa 🙂 hugs fozziemum xxx

         
      • PigLove

        04/30/2014 at 10:55 am

        On it my friend. They are some of my favorites. I love it when mommy fixes me spinach omelets on the weekend – licks piggy lips. Maybe she can fix you some too 🙂 XOXO – Bacon

         
      • fozziemum

        04/30/2014 at 5:48 pm

        Yummmo Bacon! Rhiannon made us all a lovely chorizo and potato Frittata for Fozziedads birthday..delish 😉 hugs Fozziemum xxx

         
  9. wallaceandsamuel

    04/30/2014 at 9:12 am

    Hi Bacon!! Wallace and Samuel here from South Africa! We asked mom to do some comparisons for us to share with you.

    Loaf of bread – R13.99 = $1.33
    2L of milk – R23.99 = $2.27
    Dozen eggs – R30.00 = $2.84
    Petrol per litre – R14.39 = $1.36
    Big Mac Meal – R42.00 = $3.98
    Jar of peanut butter (400g) – R24.99 = $2.37
    A can of Fancy Feast cat food – R9.99 = $0.95

    So…what do you think?? Other than petrol, prices are the same regardless of which part of the country you live in. We live in Johannesburg.

    Wally & Sammy

     
    • PigLove

      04/30/2014 at 10:51 am

      WOW – That is awesome. They are definitely not that far off from ours really when you think about it. This post is so interesting! Thank you so much for sharing my friends. XOXO – Bacon

       
  10. Savannah's Paw Tracks

    04/30/2014 at 10:06 am

    What a great event today. Sorry I missed out on it. Some day iwill be back to participate in Blogville! Miss my pals

     
    • PigLove

      04/30/2014 at 10:57 am

      We are always here waiting on you my friend 🙂 XOXO – Bacon

       
  11. katsrus

    04/30/2014 at 10:24 am

    Loaf of bread~$1.59(store brandes)over $3(name brand)
    Gallon of milk~$3.69(store brand)$(name brand unless on sale)
    Dozen eggs~$1.98 or 99cents at our Kwik Trip gas station
    Gas per gallon~$3.59
    Movie ticket~$6.50(higher in next town over~big city)
    At the movies, how much are the concessions~Lrg popcorn $4.55,Candy $2.45,Nachos $2.95,
    Med soda $2.55,12 inch pizza $10.70(everything much higher in next town over-big city)
    McDonald’s cheeseburger~$1 on dollar menu
    Jar of peanut butter~$2.50(store brandes $3.50 and higher name brand
    A can of Fancy Feast cat food~69 cents one can

    Sue B

     
    • PigLove

      04/30/2014 at 10:58 am

      OH WOW – Our prices are very, very similar my friend. Not bad at all! Thank you so much for participating today! XOXO – Bacon

       
  12. kolytyi

    04/30/2014 at 10:51 am

    In Hungary:
    1 kg of bread – 1-1.5 USD
    1 liter of milk – 1.14 USD
    10 eggs – 1.6 USD
    Gas per liter –1.9 USD
    Movie ticket – 6.14 USD
    At the movies, how much are the concessions? for children and students: 5 USD
    McDonald’s cheeseburger: 1.3-2 USD
    Jar of peanut butter 6.8 USD /250 g
    A can of Royal Canin FHN Indoor 27 cat food 2 kg – 26 USD

     
    • PigLove

      04/30/2014 at 10:59 am

      WOW – your prices are awesome my friend! Thanks so much for sharing them. It’s so neat to see the different prices from all over the world. Love it! Thanks again! XOXO – Bacon

       
      • kolytyi

        04/30/2014 at 11:08 am

        Comparing also the quality of these things, as well as our salaries or housing costs would be interesting, too, won’t they?

         
      • PigLove

        04/30/2014 at 11:54 am

        Yes they would. That is certainly for sure! Perhaps we need to do another posting with that in mind. XOXO – Bacon

         
  13. Nylabluesmum

    04/30/2014 at 11:50 am

    Yow pricez frum Canada:
    Bread (Hungarian Rye) $1.99 on sale; $2.99 regular.
    2 Literz 2 % Milk $4.49
    Dozen Eggz $3.59
    Peanute Butter I kg jar Skippy $5.99 (Mum won’t buy any other) 😉
    Gas purr Litre iz $1.20-$1.39….up n down like tawlet seet!
    Movie $5. Tuesdayz or else $9. purr person
    Snackz/drinkz at movie approx $20. (dat’z why Mum stayz home!)
    McD Cheezeburger nott shure…around $3. purrhapz…Mum doez not eatz dere EBER!
    Fancey Feest at Pet Valu .75-.85 centz purr can; in grocery storez iz .99 centz per can!! Hi-way robbery in me opinneeon!! As me eatz at leest 2 canz per day cause no teefiez Mum spendz ALOT of $$$$ on da Fancey Feest!!!!
    Lub ❤ Nylablue n Sherriellen Mum ❤

     
    • PigLove

      04/30/2014 at 12:00 pm

      These prices from everywhere are so interesting. I love reading about all of the information from all across the world. Gas prices here are constantly up/down like a slinky. It’s crazy! XOXO – Bacon
      P.S. I would so keep you in the good stuff to my sweet purr thing. Rubs under your chin and whispers sweet nothings in your ear.

       
  14. Marcie

    04/30/2014 at 12:28 pm

    It’s actually closer than I thought it would be!

     
    • PigLove

      04/30/2014 at 1:31 pm

      It really is. Very interesting huh? XOXO – Bacon

       
  15. Nylabluesmum

    04/30/2014 at 12:51 pm

    We iz a bit more xpensive den Statez me finkz…da farther North or West or East ya goez here da purricez go up n up!!!
    Phankz fer da chin rubz n whispurrz me sweetpiggieboy Bacon 🙂
    **sighz** ya made me blush!
    ❤ ❤ Nylablue ❤ ❤

     
    • PigLove

      04/30/2014 at 1:34 pm

      Snorticles. Yeah, I think we do have it a little bit cheaper here in the south. Rubs behind your ears…. XOXO – Bacon

       
  16. Boomdeeadda

    04/30/2014 at 1:22 pm

    I don’t know about all the prices but the Bread for sure is way cheaper in Georgia. I generally buy whatever is on sale because it typically is between 3.00 and 5.00 per loaf here. Serious, groceries are so pricey lately. I’m glad we’re only two and not a family of 5. I don’t know how they manage. Currently, a litre of gas in Edmonton is around $1.27. That translates to $4.80/gallon
    (3.785 litre’s per gallon x $1.27). Luckily, I don’t need to drive much.

     
    • PigLove

      04/30/2014 at 1:36 pm

      WOW – gas is really expensive there – thank goodness for mom’s Smart car Albert. She says she will never complain again about filling him up for the month for only $25.00 – snorts. Prices on everything went up here when gas prices went up. The problem is that the size of packaging also went down with prices going up. XOXO – Bacon

       
  17. purrfectkitties

    04/30/2014 at 1:50 pm

    Hey sweetie, we’ve just posted our shopping list. It’s a really interesting project… 🙂 xoxo Roxy & Tigerlino ❤

    http://purrfectkitties.wordpress.com/2014/04/30/shopping-around-the-world/

     
  18. Nylabluesmum

    04/30/2014 at 1:58 pm

    Yow maybee me n Mum shuud move to da deep South Bacon 😉
    Lub yer furgurl ❤ Nylablue ❤

     
    • PigLove

      04/30/2014 at 3:00 pm

      Come on – there’s always room for a couple of more here 🙂 XOXO – Bacon

       
  19. Lori Fontanes

    05/01/2014 at 7:16 am

    And from the White Plains area in New York:
    Loaf of Wonder Bread: 2 for $4
    Gallon of store brand whole milk: $3.99
    Dozen store brand eggs: $2.29
    Jar of Jif (16 oz): $3.49 (on sale)
    Fancy Feast adult cat good: 10 for $8
    Gas (regular unleaded/gallon): $3.89
    Sorry but could not get to a movie theater yesterday–we had some pretty heavy-duty rain all day & driving very tricky!
    Thanks for doing this cool project!

     
    • PigLove

      05/01/2014 at 9:40 am

      Thank you so much my friend for participating. Your prices are not too far off from ours here in the south. It was such an eye opener to see the variety of different prices on items from all over the world. Stay tuned for next month – we’ll have another one hopefully! XOXO – Bacon

       
  20. Nylabluesmum

    05/01/2014 at 8:25 pm

    Phankz me sweetpiggieboy…if we cuud we wuud leeve diz cwazy place beehind 😉
    Butt we are here fer now…..
    Much lub Bacon frum ❤ Nylablue n ❤ Sherriellen Mum xoxoxoxo

     
  21. FreeRangeCow

    05/07/2014 at 9:48 am

    How absolutely cool!

     
    • PigLove

      05/07/2014 at 11:44 am

      Stay tuned. We are shooting for another one at the end of the month. I’ll post more about it later 🙂 XOXO – Bacon

       

This piggy would love to snort with you :)

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d bloggers like this: