Hello friends!!
For February’s Shopping Around the World, we want a drink and snack food that you love. Recipes, pictures are awesome and prices to be posted on:

Doesn’t that picture look awesome just by itself? Mom has tried to eat better at home. Once she would have snacked on chips, pretzels or chocolate. Not these days. Don’t get me wrong though. She still keeps a chocolate drawer in the refrigerator – sshh don’t tell anyone. But these days, she tries to keep better snacks at and about. Usually on the weekends, she puts together a snack tray that can be easily attainable at night for her and dad. It includes wheat crackers, apple slices, cheeses of different kinds, sometimes she throws in green olives with pimentos and pickle spears. That way when the munchie monster hits, she can grab things that might be a little bit better for her and dad then the so called ‘junk’ food of the past. What does this cost? Let’s break it down.
⋅ One box of Wheat Ritz crackers (on sale $2.50 for the box)
⋅ Three apples of any kind (on sale 3 for a $1.00)
⋅ Assortment of cheese cut however you want (Colby, Cheddar and Provolone packs at $1.99 each pack)
⋅ One jar of pickles ($2.49)
⋅ One jar of green olives ($3.49)
That totals $15.45 for all of these goodies; however, they last between 2-3 weeks for everything. It depends on how much snacking you are doing – LOL. Now mom will fix everything in a special container she has that has lots of individual holes that is perfect to put cut up apples, pickles, olives and your cheeses. She keeps the crackers on the kitchen island to add to her snack whenever she needs it. And mom says sometimes when the midnight munchie monster hits, its perfect to fix a cheese cracker and go back to bed. Go figure huh?

But wait a minute. This month is snack and drink month. What does mom drink with her snack? If it’s an after dinner/pre-bed snack, you may find mom eating a little variety platter with a glass of Primo Amore Moscato. Mom found this wine at our local Olive Garden and fell in love with it! It has a little bit of bubbles in it with a sweet taste. It goes great with her snack tray. Mom found the she can buy this brand at our local market for around $16.00 a bottle. Again, this bottle can last an entire week since she is the only that drinks alcohol here at the Hotel Thompson and she only has one glass at a time, when she has it. Mom highly recommends this wine though so if you find it in your market, try it and tell us what you think.