RSS

Daily Archives: 01/26/2018

Paw Time with Houdini

Hello sweet friends – we finally made it to Friday.  Thank goodness for that!  I just had to share my picture from this week with you.  This is me laying with mom cuddling me.  See Mr. Elephant?  That’s my new toy that mom bought for me.  He’s just my size.  He still squeaks and I keep dragging him around the house by his nose.  It’s perfect.  Can you see my eyes in this picture?  Barks with puppy laughter.  That’s what I keep telling mom too.  I need a haircut.  I think I need a spa day for sure.

 

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Shopping Around the World

Welcome my friends to a new year of adventure and great food!

Today we are highlighting great sandwiches of any kind.  Mom/dad here at the Hotel Thompson are the king and queen of sandwiches.  Sometimes they are huge and sometimes they are just something thrown between two slices of bread.  You never know with those two.  One of dad’s favorite sandwiches is a club on wheat bread.  There is a local sandwich shop that he always wants to frequent… that is until mom created this monster for him.  Now dad welcomes mom’s club sandwiches any day.  So without further ado – take it away mom!

What you will need:  Hoagie buns (a package of six cost $2.00 – $0.33 each bun); Meats – you get whatever you want from the deli.  We get a 1/2 pound of roast beef, ham and turkey.  Of course, a 1/2 pound makes multiple sandwiches.  They range from $4-$6.00 for each selection.  If you had to break it down, it would be somewhere in the neighborhood of $1.75 per sandwich with all three meats.  Cheese – we also get 1/2 pound of provolone for $3.50.  It costs around $0.50 per sandwich for each sandwich.  Chips – we buy the store brand of chips for $1.00 a bag.  There are multiple servings per bag.  So somewhere around $0.25 per serving.  And we always keep pickles and olives on hands – always for nibbling.  So each sandwich will cost you around less than $3.00 per sandwich.  Not really bad and they are yummy!

Here is the fun part – arrange the sandwich however you want.  Pure and simple, right?  LOL – we prefer a little mayo on one side of the sandwich and  a little mustard on the opposite side.  You can use a sampling of all three meats or just the ones you want.  Add the cheese.  Now we have even used a panini press in the past and squished this sandwich making it hot or you can just serve it cold like this picture – whichever works for you.  It’s a simple sandwich but so delicious and easy.

You can even make them in advance and cut them into little pieces for a big football party.  We’ve done that before as well.  These are so easy to fix ahead of time.  Just a thought with the Super Bowl coming up my friends ❤

 
13 Comments

Posted by on 01/26/2018 in Bacon, Shopping Around the World

 

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,